Насоси WILO проти бактерій
Насоси WILO проти бактерій
Сучасні рішення щодо дотримання санітарно-гігієнічних норм водопостачання включають, зокрема, знезараження води за рахунок періодичної термічної обробки, організацію циркуляційних систем та ін. Допомогти із впровадженням таких заходів можуть спеціальні високоєфективні насоси.
Один з головних моментів при організації та експлуатації систем водопостачання – дотримання санітарно-гігієнічних вимог. В Україні норми щодо загального показника, зокрема, загальне мікробне число, регламентуються ДСанПіН 2.2.4-171-10, Доповнення 1. Цим документом відзначається, що загальна кількість колонієутворювальних одиниць (КУО) в см3має бути не більше 100. Крім того, згідно з представленою у нормативі таблицею визначається, зокрема, що у водопровідній води мають бути відсутні або наявні в дуже обмеженій кількісті патогенні бактерії і віруси.
Проте, насправді дуже важко дотриматися цього правила. Адже, по-перше, методи знезараження води не дають 100% гарантії, по-друге, стан водопровідних мереж у нашій країні залишає бажати кращого. У випадку ж забруднення води необхідні великовартісні витрати на аналізи та дезінфекцію (яка, до того ж, і скорочує терміни експлуатації труб та обладнання). Отже, дуже важливо дотримуватися норм, за яких розвиток мікроорганізмів у водопровідній мережі зводиться нанівець.
Межі температурОдин з головних таких параметрів – температура води. Примітно, що в цьому плані діючі вітчизняні та європейські нормативи збігаються. Так, згідно зі СНиП 2.04.01 «Внутрішній водопровід і каналізація будівель», розділ 2, п. 2.2, температура гарячої води у місцях водорозбору має бути від 50 до 75°С. Відповідно до німецької Постанови щодо питної води (DVGW аркуш W 551), температура холодної води має бути стабільно нижчою за 25°C, а гарячої – понад 50°С. При цьому бажано, аби на виході від нагрівача температура була вищою – від 55°С для малих систем (наприклад, квартира з електричним водонагрівачем), до 60°С і більше для великих (наприклад, від квартального теплопункту).
Це пояснюється тім, що більшість мікробів, у тому числі, смертельно небезпечна Легіонелла, особливо швидко розмножуються саме за температури води від 25 до 45°С та при застійних явищах у трубах. Саме тут бактерії мають досить поживних речовин, наприклад, у біоплівці.
Отже, крім дотримання температурних норм, вирішальне значення для дотримання необхідних мікробіологічних властивостей води має регулярний водообмін. Так, припинення користування водою більш ніж на 3 дні вже є небезпечним з точки зору санітарної чистоти.
Для унеможливлення застою та забезпечення належного рівня температур застосовується комплекс технічних заходів. Зокрема, здійснюється теплоізоляція труб. Одним з найпоширеніших рішень, за умови централізованого ГВП, є облаштування циркуляційного контуру. При цьому забезпечується постійна достатня висока температура у водопроводі та належний її протік, що не тільки зменшує ризик розмноження бактерій, а й робить споживання гарячої води більш комфортним для споживача. Адже, навіть, якщо будинок невеликий, вода, що надходить від нагрівача, поступово охолоджується в трубах за відсутності водорозбору, наприклад, вночі. Тому багатьом знайоме явище, коли воду зранку необхідно довго зливати. У системах з рециркуляцією такого явища нема.
Роль насосівФункцію «прогонки» води по трубах виконують відповідні циркуляційні насоси. Вони мають бути правильно підібрані та встановленні з урахуванням розмірів систем. Зазвичай такі насоси просто програмуються на вмикання з певною періодичністю в часі. Проте практично неможливо точно передбачити водорозбір в тій чи інший момент. Все залежить від потреб, побажань та життєвих обставин користувачів. Тому сучасні просунуті моделі насосів мають більш розширені та удосконалені функції.
Так, циркуляційні насоси для побутового використання серії Stratos PICO-Z (рис.) виробництва німецької компанії Wilo обладнані температурним датчиком. Це, разом із вбудованою системою керування, дозволяє автоматично підтримувати температуру в трубопроводі системи ГВП за рахунок регулювання швидкості обертання двигуна.
Рис. Циркуляційний насос Wilo Stratos PICO-Z
Крім того, зазначені насоси допомагають водонагрівачу (або двоконтурному котла) забезпечуваті термічну дезінфекцію в системі питної води. Якщо насос через відповідний датчик виявляє, що у системі зросла температура (понад 70°С), він починає працювати з максимальній швидкістю. При цьому забезпечується швидке потрапляння гарячої води в усі зони системи ГВП.
Монтаж та налаштування насосів спрощені за рахунок підключення до електромережі за допомогою штекеру WILO-Connector та «зеленої кнопки». Всі дані про роботу обладнання виводяться на дисплей: поточна споживана потужність, загальна споживана потужність за період годині, протік, температура, код несправності. Також електроніка насоса передбачає, окрім температурного режиму, підтримання постійного перепаду тиску та налаштування мінімальної витрати.
Відео. Wilo Stratos PICO - монтаж
Поєднання автоматичного керування за допомогою температурного датчика та двигуна з регульованою кількістю обертів дозволяє економити енергоносії (воду та електроенергію), підвищити надійність і комфорт користування водою.
Щодо технічних характеристик, то насоси з мокрою ротором Stratos PICO-Z здатні забезпечуваті максимальний напір 6 м і мають продуктивність до 3,5 м3/рік.
Подібні насоси з функцією підтримання температури води Wilo пропонує також і в більш потужних варіаціях: для багатоквартирних будинків, готелів, лікарень та ін.
ВисновкиПідтримка стабільно високої температури та гарантована подача гарячої води є вирішальними факторами для того, щоб уникнути загрози критичного розмноження бактерій у водопровідній води. У системах ГВП конфігурація труб, правильні налаштування циркуляційного насоса та забезпечення оптимального протоку – важливі та впливові фактори, що сприяють дотриманню чистоти води.
У свою чергу, при впровадженні заходів з дотримання санітарних норм водопостачання важливим елементом є підбір інженерного обладнання. Зокрема, підтримувати потрібну стабільну температуру в системі допомагають сучасні циркуляційні насоси. А нинішній рівень автоматизації обладнання дозволяє зробити цей процес високоефективним.